Streamline your presentations, enhance collaboration, and succeed with the ViewSonic CDE5530 digital display. Whether your employees are in office or working remotely, they will enjoy fast and easy ways to communicate thanks to ViewBoard Cast™ screen sharing software and the myViewBoard® Display app that allows up to four participants to connect and share content. For maximum visibility even in rooms with high ambient light, these displays offer stunning 4K Ultra HD resolution, high brightness and a 25% high haze anti-glare screen. What's more, these all-in-one displays simplify installation and maintenance thanks to a powerful secured embedded platform that delivers smooth content playback without the need for a PC or media player.
- ULTRA HD RESOLUTION: 55-inch 4K UHD (3840x2160p) 16:9 DLED backlight LCD head-only commercial display
- POWERFUL SOC PLATFORM: All-in-one Android 11.0 platform delivers easy deployment, display management, and content pushing
- FLEXIBLE INSTALLATION: With landscape or portrait mode options, a uniform bezel width, and tiling matrix with up to 9 displays (3x3 video wall configuration)
- ADVANCED MULTI-SOURCE CAPABILITY: Picture in Picture (PiP) and Picture by Picture (PBP) options allow up to two independent sources to run at the same time.
- INTEGRATED CONTENT MANAGEMENT SYSTEM: Works with optional ViewSonic Signage Manager CMS (SW-216) for local content push with perpetual license.
- SIMPLE MAINTENANCE: Included vController software delivers local display management, while myViewBoard Manager delivers remote management
- FLEXIBLE CONNECTIVITY: Versatile and convenient input options include LAN and optional Wi-Fi, HDMI 2.1, HDMI Out, HDMI-CEC, USB-C (65W PD), RS232, USB 2.0
- INDUSTRY-LEADING WARRANTY: 3-year coverage and complimentary on-site service with access to our US-based customer service team
- INCLUDED IN THE BOX: CDE5530 Display, Power Cable, Remote Control w/ batteries, Quick Start Guide, HDMI Cable, and RS232 Cable
| Brand | |
|---|---|
| Brand | ViewSonic Corporation |
| CPU / Processor | |
|---|---|
| Processor Type | Cortex A55 |
| Processor Core | Quad-core (4 Core) |
| Processor Speed | 1.50 GHz |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Graphics Controller Model | G52MP2 |
| Number of Screens | 1 |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| Standard Memory | 4 GB |
| Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Native Contrast Ratio | 1 , 200:1 |
| Dynamic Contrast Ratio | 000:1 , 5 |
| Viewable Screen Size | 55" |
| Touchscreen | No |
| Backlight Technology | Direct LED |
| Display Resolution | 3840 x 2160 |
| Display Screen Type | LCD |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Panel Technology | Advanced Super Dimension Switch ( ADS ) |
| Brightness | 450 Nit |
| Response Time | 6.50 ms |
| Color Depth | 8-bit+FRC |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Input Voltage | 230 V AC |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Wireless LAN | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Ethernet | Yes |
| USB Ports | |
|---|---|
| USB | Yes |
| USB Type-C | Yes |
| Number of USB 2.0 Ports | 1 |
| Number of USB 3.0 Ports | 1 |
| HDMI Ports | |
|---|---|
| HDMI | Yes |
| Number of HDMI Outputs | 1 |
| Number of HDMI Inputs | 3 |
| DisplayPort | |
|---|---|
| DisplayPort | Yes |
| Number of DisplayPorts | 1 |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| VESA Mount Standard | 400 x 200 |
| Mount Type | Wall Mountable |
| Orientation | Landscape/Portrait |
| Bezel Width | 0.59" |
| Bezel Width (Top) | 0.39" |
| Bezel Width (Bottom) | 0.39" |
| Bezel Width (Left) | 0.39" |
| Bezel Width (Right) | 0.39" |
| Appearance | |
|---|---|
| Surface Hardness | 3H |
| General Features | |
|---|---|
| Operation Hours | 24 Hours/7 Days |
| Manufacturer | ViewSonic Corporation |
| Maximum LED Life | 5.7 Year |
| Misc Ports | |
|---|---|
| Serial | Yes |
| RS-232C Input | Yes |
| Printer/Scanner/Fax Specs | |
|---|---|
| Scan Format | 2160p |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Energy Efficiency Certificati | ENERGY STAR 8.0 |
| Maximum Operating Temperature | 104°F (40°C) |
| Minimum Operating Temperature | 32°F (0°C) |
| Maximum Operating Humidity | 90% |
| Minimum Operating Humidity | 10% |
| TAA Compliant | No |
| Energy Star | Yes |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Energy Efficiency Compliance | Energy-related Products Directive (ErP) |
| Packaging & Origin | |
|---|---|
| Package Type | Retail |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Product Name | CDE5530 Wireless Presentation Display |















