Streamline your presentations, enhance collaboration, and succeed with the ViewSonic CDE4330-E1 digital display bundle. Whether your employees are in office or working remotely, they will enjoy fast and easy ways to communicate thanks to ViewBoard Cast™ screen sharing software and the myViewBoard® Display app that allows up to four participants to connect and share content. For maximum visibility even in rooms with high ambient light, these displays offer stunning 4K Ultra HD resolution, high brightness and a 25% high haze anti-glare screen. What's more, these all-in-one displays simplify installation and maintenance thanks to a powerful secured embedded platform that delivers smooth content playback without the need for a PC or media player. Bundle includes CDE4330, Wi-Fi adapter and wall mount.
- Digital Signage Display delivers a highly realistic sound and immersive visual experience thanks to the high pixel density that shows even the most subtle details
- Experience luminescent visual images with LCD display
- 3840x2160 Display - Delivers a breathtaking ultra HD viewing experience with immersive pictures that are dynamic, clear, and as expansive as life
- 2160p 4K UHD - Regardless of wherever or whenever the content is watched and no matter how detailed it is, this signage system is made to impress its viewers
| Brand | |
|---|---|
| Brand | ViewSonic Corporation |
| CPU / Processor | |
|---|---|
| Processor Type | Cortex A55 |
| Processor Core | Quad-core (4 Core) |
| Processor Speed | 1.50 GHz |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Graphics Controller Model | G52MP2 |
| Number of Screens | 1 |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| Standard Memory | 4 GB |
| Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Dynamic Contrast Ratio | 000:1 , 5 |
| Viewable Screen Size | 43" |
| Touchscreen | No |
| Backlight Technology | Direct LED |
| Display Resolution | 3840 x 2160 |
| Display Screen Type | LCD |
| Panel Technology | MVA technology |
| Brightness | 450 Nit |
| Color Depth | 8-bit+FRC |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Input Voltage | 230 V AC |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Wireless LAN | Yes |
| Ethernet | Yes |
| USB Ports | |
|---|---|
| USB | Yes |
| USB Type-C | Yes |
| Number of USB 2.0 Ports | 1 |
| Number of USB 3.0 Ports | 1 |
| HDMI Ports | |
|---|---|
| HDMI | Yes |
| Number of HDMI Outputs | 1 |
| Number of HDMI Inputs | 3 |
| DisplayPort | |
|---|---|
| DisplayPort | Yes |
| Number of DisplayPorts | 1 |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| VESA Mount Standard | 200 x 200 |
| Mount Type | Wall Mountable |
| Bezel Width | 0.79" |
| General Features | |
|---|---|
| Operation Hours | 24 Hours/7 Days |
| Manufacturer | ViewSonic Corporation |
| Misc Ports | |
|---|---|
| Serial | Yes |
| Printer/Scanner/Fax Specs | |
|---|---|
| Scan Format | 2160p |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Energy Efficiency Certificati | ENERGY STAR 8.0 |
| Energy Star | No |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Energy Efficiency Compliance | Energy-related Products Directive (ErP) |
| Packaging & Origin | |
|---|---|
| Package Type | Retail |



















