The ViewSonic® CDE105UW is a 105" ultrawide 5K display that is optimized for Microsoft Teams Rooms and ideal for inclusive meetings and presentations. Featuring a 21:9 aspect ratio, this ultrawide display offers 33% more screen real estate than a traditional 16:9 aspect ratio - delivering more than enough space for collaboration and more inclusive meetings. With 24/7 reliability, 500-nit high brightness and a 25% high haze anti-glare screen, this versatile display can also function as an immersive digital signage solution. Versatile connectivity options include HDMI, DisplayPort and USB-C with 100W power delivery. Plus, an all-in-one design features an integrated octa-core SoC on Android 13 to ensure seamless operation without external devices.
- Ultrawide 105" display with 5K resolution for immersive, crystal-clear visuals
- Reliable commercial-grade display ensures smooth multimedia playback 24/7.
- 21:9 aspect ratio optimized for Microsoft Teams Rooms Front Row mode.
- Ultra-slim bezel for sleek, contemporary aesthetic
- Portrait layout capability for versatile and high-impact digital signage.
| Brand | |
|---|---|
| Brand | ViewSonic Corporation |
| CPU / Processor | |
|---|---|
| Processor Type | Cortex A76 |
| 2nd Processor Type | Cortex A55 |
| Combined Processor Core | Quad-core |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Graphics Controller Model | MALI G610 |
| Number of Screens | 1 |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| Standard Memory | 8 GB |
| Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Native Contrast Ratio | 000:1 , 5 |
| Dynamic Contrast Ratio | 000:1 , 5 |
| Viewable Screen Size | 105" |
| Backlight Technology | Direct LED |
| Display Resolution | 5120 x 2160 |
| Aspect Ratio | 21:9 |
| Panel Technology | In-plane Switching (IPS) Technology |
| Brightness | 500 Nit |
| Response Time | 6.50 ms |
| Color Depth | 8-bit+FRC |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Input Voltage | 230 V AC |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Wireless LAN | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Ethernet | Yes |
| USB Ports | |
|---|---|
| USB | Yes |
| USB Type-C | Yes |
| HDMI Ports | |
|---|---|
| HDMI | Yes |
| Number of HDMI Outputs | 1 |
| Number of HDMI Inputs | 4 |
| Number of HDMI 2.0 Ports | 4 |
| DisplayPort | |
|---|---|
| DisplayPort | Yes |
| Number of DisplayPorts | 1 |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Number of Network (RJ-45) Por | 2 |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| VESA Mount Standard | 1000 x 400 |
| Mount Type | Wall Mountable |
| Orientation | Landscape/Portrait |
| Appearance | |
|---|---|
| Surface Hardness | 3H |
| General Features | |
|---|---|
| Recommended Usage | Office |
| Operation Hours | 24 Hours/7 Days |
| Manufacturer | ViewSonic Corporation |
| Maximum LED Life | 5.7 Year |
| Misc Ports | |
|---|---|
| Serial | Yes |
| RS-232C Input | Yes |
| Printer/Scanner/Fax Specs | |
|---|---|
| Scan Format | 2160p |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Energy Efficiency Certificati | ENERGY STAR 8.0 |
| Maximum Operating Temperature | 104°F (40°C) |
| Minimum Operating Temperature | 32°F (0°C) |
| TAA Compliant | No |
| Energy Star | Yes |















