The ViewSonic® ViewBoard® IFP92UW is a 92" interactive display with next-generation whiteboard technologies ideal for collaboration in corporate environments and higher education. With seamless integration to Microsoft Teams Rooms and optimization for Front Row, this ViewBoard display promotes inclusivity and engagement for any of your team huddles, meetings and brainstorming sessions. Whether team members are in the meeting room, on video conference, or participating via chat, everyone can be seen and heard. Plus, with its ultrawide 21:9 aspect ratio and 5K resolution, this display delivers a huge interactive touchscreen and stunning visuals to boost collaboration and productivity. The high-accuracy touchscreen also features intelligent palm recognition technology for an intuitive digital whiteboard experience. A 60W soundbar with integrated microphone delivers optimal audio for everyone in the meeting room, as well as those calling in remotely.
- Optimized for Microsoft Teams Front Row: Support for Microsoft Teams Room™ and Front Row optimizes group efficiency
- Integrated Software: vCast software enhances collaboration with easy content sharing and annotation
- Advanced Touch Up to 40-point multi-touch lets users write on the display with their fingers and included stylus
- Stunning Resolution: 5120 x 2160 resolution delivers incredibly detail and vibrant images
- Built-In Microphone and Soundbar: Speak and be heard by in-person and remote audiences.
- USB-C with Power Delivery: Integrated USB-C with 100W power delivery
- Device Management: Schedule updates and monitor device status with the built-in ViewSonic Manager™ software
- Peace of Mind: Industry-leading 3-year standard limited warranty with optional extensions and robust support services
| Brand | |
|---|---|
| Brand | ViewSonic Corporation |
| CPU / Processor | |
|---|---|
| Processor Type | Cortex A76 + A55 |
| Processor Core | Octa-core (8 Core) |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Graphics Controller Model | Mali-G610 |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| Standard Memory | 8 GB |
| Memory Technology | LPDDR |
| Storage | |
|---|---|
| Flash Memory Capacity | 128 GB |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Contrast Ratio | 000:1 , 5 |
| Viewable Screen Size | 92" |
| Touchscreen | Yes |
| Multi-touch Screen | Yes |
| Touchscreen Technology | Infrared (IrDA) |
| Number of Touch Points | 40 |
| Backlight Technology | Direct LED |
| Screen Resolution | 5120 x 2160 |
| Display Screen Type | LCD |
| Screen Mode | WUHD |
| Aspect Ratio | 21:9 |
| Brightness | 400 Nit |
| Response Time | 6.50 ms |
| Standard Refresh Rate | 60 Hz |
| Horizontal Viewing Angle | 178° |
| Vertical Viewing Angle | 178° |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Input Voltage | 230 V AC |
| Power Consumption | 275 W |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Wireless LAN | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth Standard | Bluetooth 5.2 |
| Ethernet | Yes |
| USB Ports | |
|---|---|
| USB | Yes |
| Total Number of USB Ports | 12 |
| Number of USB 2.0 Ports | 1 |
| Number of USB 3.0 Ports | 6 |
| HDMI Ports | |
|---|---|
| HDMI | Yes |
| Number of HDMI Outputs | 1 |
| Number of HDMI Inputs | 4 |
| DisplayPort | |
|---|---|
| DisplayPort | Yes |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Number of Network (RJ-45) Por | 4 |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Audio Ports | |
|---|---|
| Audio Line In | Yes |
| Card Reader | |
|---|---|
| Memory Card Supported | embedded MultiMediaCard (e.MMC) |
| Audio | |
|---|---|
| Number of Microphone Array El | 8 |
| Speakers | Yes |
| Number of Speakers | 3 |
| Microphone | Yes |
| RMS Output Power | 45 W |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| VESA Mount Compatible | Yes |
| VESA Mount Standard | 1000 x 400 |
| Appearance | |
|---|---|
| Tempered Glass | Yes |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | ViewSonic Corporation |
| Misc Ports | |
|---|---|
| Serial | Yes |
| Printer/Scanner/Fax Specs | |
|---|---|
| Scan Format | 2160p |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Energy Efficiency Certificati | ENERGY STAR 8.0 |
| TAA Compliant | Yes |
| Energy Star | Yes |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | China Environmental United Certification Center (CEC) |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Product Name | 105" 5K 21:9 ViewBoard Interactive Display with Integrated Microphone and USB-C |



















