Featuring enhanced wide-angle viewing, stunning resolution and flexible connectivity options, the VA2709m helps users bring clarity to their work. This 27" VA2709m monitor comes with SuperClear® IPS panel technology so you can experience stunning brightness and contrast at nearly any viewing angle. Enjoy greater productivity and see the bigger picture by adding additional monitors to your setup as this 27" monitor features a minimalist edge-to-edge screen and a frameless three-sided bezel. Connect laptops, PCs, gaming consoles and other multimedia devices using the versatile HDMI and VGA ports. And with powerful features like flicker-free technology and a blue light filter, you can easily work for longer with less strain. Enjoy a 3 year limited warranty, industry-leading pixel performance policy and so much more with the ViewSonic VA2709m monitor.
- 27 Inch Full HD (1920x1080p) IPS monitor with thin bezels and 100Hz refresh rate
- Flicker-Free technology and Blue Light Filter for reduced eye fatigue
- Variable Refresh Rate enables smooth frame rates to aid you in battle
- Optimized view settings offer "Game," "Movie," "Web," "Text," and "Mono" presets
- The VA2709M supports laptops, PCs, Macs and more with HDMI and VGA inputs
| Brand | |
|---|---|
| Brand | ViewSonic Corporation |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Number of Screens | 1 |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Native Contrast Ratio | 1 , 300:1 |
| Dynamic Contrast Ratio | 000 , 000:1 , 50 |
| Screen Size Class | 27" |
| Viewable Screen Size | 27" |
| Backlight Technology | LED |
| Horizontal Frequency | 24 kHz to 115 kHz - HDMI 1.4 |
| Vertical Frequency | 48 Hz to 75 Hz - VGA |
| Maximum Resolution | 1920 x 1080 |
| Screen Mode | Full HD |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Panel Technology | SuperClear IPS |
| Brightness | 250 Nit |
| Response Time | 1 ms |
| Standard Refresh Rate | 100 Hz |
| Color Supported | 16.7 Million Colors |
| Horizontal Viewing Angle | 178° |
| Vertical Viewing Angle | 178° |
| Native Resolution | 1920 x 1080 |
| Screen Surface | Anti-glare |
| Response Time Details | 1 ms MPRT |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Standby Power Consumption | 300 mW |
| Maximum Power Consumption | 33 W |
| Operating Power Consumption | 33 W |
| HDMI Ports | |
|---|---|
| HDMI | Yes |
| Total Number of HDMI Ports | 1 |
| Number of HDMI Inputs | 1 |
| Audio | |
|---|---|
| Speakers | Yes |
| Number of Speakers | 2 |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Weight with Stand (Approximat | 9.26 lb |
| Height with Stand | 18.11" |
| Depth with Stand | 7.99" |
| Width with Stand | 24.21" |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| VESA Mount Standard | 100 x 100 |
| Mount Type | Wall Mountable |
| Appearance | |
|---|---|
| Adjustable Stand | No |
| Stand Adjustments | Tilt |
| Glass Hardness | 3H |
| General Features | |
|---|---|
| Frequency | 60 Hz |
| Manufacturer | ViewSonic Corporation |
| Video Ports | |
|---|---|
| VGA | Yes |
| Number of VGA Ports | 1 |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Operating Temperature Range | 32°F (0°C) to 104°F (40°C) |
| Operating Humidity Range | 20% to 90% (Non-condensing) |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | China Environmental United Certification Center (CEC) |
| Packaging & Origin | |
|---|---|
| Package Type | Retail |





















