The ViewSonic® LDM231-251 is an innovative All-in-One Direct View LED display. With a huge 231" screen size, the LDM231-251 is built to impress as a centerpiece in any higher education auditorium or lecture hall, as well as in corporate conference rooms, boardrooms and lobbies. This display boasts immersive and stunning visuals thanks to Full HD resolution that pairs perfectly with an impressive 600-nit high brightness. This ensures content and messages are always easy to see, even in brightly lit environments. A sleek design and innovative detachable control box delivers a 99% screen-to-body ratio, allowing the display to seamlessly blend into any space while keeping the controls conveniently accessible. Plus, a Glue-on-Board (GOB) LED surface treatment delivers an IP54 rating for enhanced protection from collisions, dust and moisture. With seamless installation, 24/7 reliability, and purposefully designed features for high-impact messaging and digital signage applications, this display sets a new standard for visual excellence at an unbeatable value.
- Seamless 231" large screen with high brightness and powerful speakers
- Detachable system control box for a minimalist appearance and easy access
- Anti-collision, dustproof, and moisture-proof with GOB surface treatment
- Easy content sharing with built-in PIP/PBP and wireless casting
- User Friendly Operation - Built-in WiFi, LAN control, comprehensive connectitivies, and BT remote.
- All-in-one easy Installation & Maintenance
- Ultra-slim and bezel-free design
| Brand | |
|---|---|
| Brand | ViewSonic Corporation |
| CPU / Processor | |
|---|---|
| Processor Manufacturer | Rockchip |
| Processor Model | RK3399 |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| HDCP Supported | Yes |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| Standard Memory | 4 GB |
| Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Storage | |
|---|---|
| Flash Memory Capacity | 32 GB |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Contrast Ratio | 6 , 500:1 |
| Display Orientation | Landscape |
| Backlight Technology | Direct View LED |
| Screen Resolution | 3840 x 2160 |
| Display Screen Type | LCD |
| Screen Mode | 4K UHD |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Brightness | 600 Nit |
| Standard Refresh Rate | 3.84 kHz |
| Horizontal Viewing Angle | 170° |
| Vertical Viewing Angle | 170° |
| Color Depth | 14-bit |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Input Voltage | 120 V AC |
| Power Consumption | 4124 W |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Wireless LAN | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Ethernet | Yes |
| USB Ports | |
|---|---|
| USB | Yes |
| Total Number of USB Ports | 7 |
| Number of USB 2.0 Ports | 1 |
| Number of USB 3.0 Ports | 1 |
| HDMI Ports | |
|---|---|
| HDMI | Yes |
| Number of HDMI Outputs | 1 |
| Number of HDMI Inputs | 4 |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Number of Network (RJ-45) Por | 4 |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Audio Ports | |
|---|---|
| Audio Line Out | Yes |
| Audio | |
|---|---|
| Speakers | Yes |
| Number of Speakers | 2 |
| RMS Output Power | 60 W |
| Software & Licensing | |
|---|---|
| Operating System Platform | Android |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Bezel Width | 0.24" |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | ViewSonic Corporation |
| Misc Ports | |
|---|---|
| Serial | Yes |
| Printer/Scanner/Fax Specs | |
|---|---|
| Scan Format | 2160p |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| TAA Compliant | No |
| Energy Star | No |
| Environmentally Friendly | Yes |

















