The ViewSonic® LDS138-151 is an all-in-one commercial Direct View LED display that brings big-screen visuals to high-end venues like boardrooms, auditoriums, and more. This mobile LED display is easy to transport and set up thanks to an innovative 138" foldable screen pre-assembled in a protective flight case. What truly sets this display apart is a patent-pending hinge design that stands up to heavy usage. Unlike standard foldable displays, this patent-pending hinge design provides smoother operation when folding and unfolding the screen. In addition, Glue-on-Board (GOB) technology helps protect against impacts, dust, and moisture. A commercial-grade motorized stand ensures smooth, stable height adjustment, while versatile connectivity options guarantee seamless compatibility with various devices. With 600-nit brightness, a 6,500:1 contrast ratio, and dual 30W speakers, this large format LED display delivers vivid visuals and immersive sound for an exceptional viewing experience.
- Easy Setup in Just Minutes
- Mounted on Motorized Stand and Packed in Custom Flight Case For Easy Transport
- Durable and Reliable Design
- User-Friendly Integrated Control Bar
- Hot-Swappable LED Modules
| Brand | |
|---|---|
| Brand | ViewSonic Corporation |
| CPU / Processor | |
|---|---|
| Processor Manufacturer | Rockchip |
| Processor Model | RK3399 |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| Standard Memory | 4 GB |
| Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Storage | |
|---|---|
| Flash Memory Capacity | 32 GB |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Contrast Ratio | 6 , 500:1 |
| Viewable Screen Size | 11.50 ft |
| Backlight Technology | Direct View LED |
| Screen Resolution | 1920 x 1080 |
| Display Screen Type | LCD |
| Screen Mode | Full HD |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Brightness | 600 Nit |
| Standard Refresh Rate | 3.84 kHz |
| Horizontal Viewing Angle | 170° |
| Vertical Viewing Angle | 170° |
| Color Depth | 14-bit |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Input Voltage | 120 V AC |
| Power Consumption | 1745 W |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Wireless LAN | Yes |
| Ethernet | Yes |
| USB Ports | |
|---|---|
| USB | Yes |
| Total Number of USB Ports | 3 |
| Number of USB 2.0 Ports | 2 |
| Number of USB 3.0 Ports | 1 |
| HDMI Ports | |
|---|---|
| HDMI | Yes |
| Number of HDMI Outputs | 1 |
| Number of HDMI Inputs | 4 |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Number of Network (RJ-45) Por | 3 |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Audio Ports | |
|---|---|
| Audio Line Out | Yes |
| Camera / Webcam | |
|---|---|
| Webcam | Yes |
| Audio | |
|---|---|
| Speakers | Yes |
| Number of Speakers | 2 |
| RMS Output Power | 60 W |
| Software & Licensing | |
|---|---|
| Operating System Platform | Android |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | ViewSonic Corporation |
| Misc Ports | |
|---|---|
| Serial | Yes |
| Printer/Scanner/Fax Specs | |
|---|---|
| Scan Format | 1080p |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| TAA Compliant | No |
| Energy Star | No |



















