The Verbatim GaN III Universal Travel Adapter is a compact and versatile solution for travelers. This adapter supports over 180 countries, offering EU, UK, US, Australia, and China plug options. Utilizing advanced GaN III technology, it's more efficient and compact. This 5-in-1 adapter allows simultaneous charging of five devices through AC and USB ports, including two (2) USB-C with Power Delivery 3.0 (with PPS support), Quick Charge 4+ output, up to 100W each, andtwo (2) USB-A ports support Quick Charge 3.0 output, up to 18W. Ideal for international travel, this adapter gives you 100% peace of mind wherever you may go. Verbatim's GaN III Universal Travel Adapter comes with a 2-year Limited Lifetime warranty.
- Global use, with GaN III technology, in more than 180 countries
- Supports 100W power delivery (PD) and Quick Charge (QC)
- Super-fast charging of five devices simultaneously via power socket, USB-A or USB-C ports
- Compact size for convenient carry, includes travel pouch
- Shutter safety function prevents foreign objects being inserted into sockets
- Flame-resistant
- 2-year Limited Lifetime warranty
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Verbatim America |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Universal Adapter | Yes |
| Input Voltage Range | 100 V AC - 250 V AC |
| Input Voltage | 230 V AC |
| Maximum Input Current | 10 A |
| Maximum Output Power | 100 W |
| USB Ports | |
|---|---|
| USB Power Delivery | 2 x Type-C 100W |
| USB | Yes |
| Number of USB Ports | 2 |
| USB Type-C | Yes |
| Number of USB Type-C Ports | 2 |
| General Features | |
|---|---|
| Frequency | 60 Hz |
| Manufacturer | Verbatim America, LLC |