Mono Headset with microphone and in-line remote combines clean sound, lasting comfort and versatile functionality that make it perfect for plug-and-play use in a variety of applications. Headset's ergonomic design features an adjustable headband with soft foam covers on the ear pads for long-lasting comfort. Rotatable microphone is easy to position for optimal speaking quality and then swings up and out of the way when not in use. An in-line remote control enables you to adjust the volume and turn the microphone on and off. Headset is universally compatible with 3.5mm audio jack.
- Mono headset delivers clear sound
- In-line remote control enables you to adjust the volume and turn the microphone on and off
- Adjustable headband ensures a comfortable fit for any head size
- Soft foam earpad covers provide lasting comfort
- Rotatable microphone swings up and out of the way when not in use
- Universally compatible with 3.5mm audio jack
- 1-year limited warranty
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Verbatim America |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Connectivity Technology | Wired |
| Audio | |
|---|---|
| Microphone Design | Boom |
| Integrated Microphone | Yes |
| Sound Mode | Mono |
| Earpiece Type | Monaural |
| Earpiece Design | Over-the-head |
| Maximum Frequency Response | 20 kHz |
| Minimum Frequency Response | 20 Hz |
| Microphone Technology | Omni-directional |
| Impedance | 32 Ohm |
| Sound Pressure Level | 110 dB |
| Driver Size | 1.57" |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Circumaural |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Verbatim America, LLC |
| Misc Ports | |
|---|---|
| Host Interface | Mini-phone (3.5mm) |
| Cables | |
|---|---|
| Cable Length | 5.25 ft |

















