Verbatim Charge 'n' Go Magnetic Wireless Power Bank 10000mAh with a slim body offer maximum portability. It boasts 15W Magnetic Wireless Charging, PD20W capabilities, and a bi-directional Type-C port for swift charging. The LED indicator ensures easy power tracking. Ideal for travel, commuting, events, and outdoor activities, Verbatim Power Banks provide a reliable on-the-go energy source. Crucial for professionals relying on devices for work, it ensures continuous productivity during meetings, presentations, and business trips. For outdoor enthusiasts, it's essential for keeping devices charged during camping, hiking, or any adventure, ensuring connectivity and capturing memories.
- 10000 mAh capacity
- Strong 15W magnetic wireless charging, along with PD20W super thin power bank to charge up to 2 devices
- Slim, portable design for optimal portability
- LED Indicator makes power status easy to read
- Bi-direction fast-charging, discharging Type-C port
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Verbatim America |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Fast Charging | Yes |
| Battery Capacity | 10000 mAh |
| Battery Chemistry | Lithium Polymer (Li-Polymer) |
| Input Voltage | 9 V |
| Output Voltage | 12 V DC |
| Output Current | 1.67 A |
| Output Power | 15 W |
| USB Ports | |
|---|---|
| USB Power Delivery | 1 x Type-C 20W |
| USB Type-C Connector | Yes |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Portable |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Verbatim America, LLC |
| Cables | |
|---|---|
| Cables Included Detail | USB-C to USB-C 30 cm Cable |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Maximum Operating Temperature | 95°F (35°C) |
| Minimum Operating Temperature | 32°F (0°C) |













