POE splitter for 12V IP cameras and other devices
Veracity's OUTBREAK lets you upgrade network equipment such as IP cameras to be fully POE compatible.
Simply connect OUTBREAK in line with the IP camera's network connection, and wire its DC output to the camera's power input. The camera can then connect to the network while OUTBREAK converts Power over Ethernet to the lower-voltage supply it requires.
Veracity's OUTBREAK lets you upgrade network equipment such as IP cameras to be fully POE compatible.
Simply connect OUTBREAK in line with the IP camera's network connection, and wire its DC output to the camera's power input. The camera can then connect to the network while OUTBREAK converts Power over Ethernet to the lower-voltage supply it requires.
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Veracity USA |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Maximum Output Voltage | 5 V DC |
| Maximum Input Current | 600 mA |
| Maximum Output Current | 2.20 A |
| Maximum Output Power | 12.50 W |
| General Features | |
|---|---|
| Protection Type | Short Circuit |
| Manufacturer | Veracity USA, Inc |
| Misc Ports | |
|---|---|
| Output Ports | 1 x 10/100/1000Base-T |
| Input Ports | 1 x 10/100/1000Base-T |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| NDAA Compliant | Yes |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.