Compact POE injector that delivers reliable POE for IP cameras and devices
Delivers enhanced 30W POE to all 802.8af and 802.3at standard devices. OUTSOURCE 30 is GigE compatible and automatically detects compatible devices
- Sealed, fanless design for reliability
- Integrated overload protection
- 30W Power output
- Compact, wall-mountable unit
- Safety assured as POE is only enabled to compliant devices
- Compatible with gigabit Ethernet
- Delivers reliable remote power to IP cameras and POE devices
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Veracity USA |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Input Voltage | 230 V AC |
| Maximum Output Voltage | 55 V DC |
| Maximum Input Current | 670 mA |
| Maximum Output Power | 30 W |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Wall Mountable |
| General Features | |
|---|---|
| Protection Type | Short Circuit |
| Manufacturer | Veracity USA, Inc |
| Misc Ports | |
|---|---|
| Output Ports | 1 x RJ-45 |
| Input Ports | 1 x Gigabit Ethernet |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Environmentally Friendly | Yes |
| NDAA Compliant | Yes |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.

