ThermoFlow case fan with the temperature control sensor adjusts the fan speed automatically. Keeps the noise level at the lowest while changing the speed. It minimizes power consumptions and maximizes cooling performances. Double ball bearing fan ensures extended fan life.
- Heavy-duty fan shroud ensures safe operation
- Dual Ball Bearing fan bearing type for maximum cooling/heating usability with added feasibility
- Fully compatible with standard cases
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Vantec Thermal Technologies |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Input Voltage | 12 V DC |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Maximum Fan Thickness | 0.98" |
| Maximum Fan Diameter | 3.62" |
| Fan Depth | 3.62" |
| Fan Width | 3.62" |
| Fan Height | 0.98" |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Vantec Thermal Technologies |
| Fan Bearing Type | Dual Ball Bearing |
| Fan Speed (Max) | 3100 rpm |
| Number of Fans | 1 |
| Maximum Airflow | 58.50 CFM |
| Packaging & Origin | |
|---|---|
| Package Type | Retail |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.