Slim, sleek, and compact, the Vantec LapCool 2 is the ideal laptop accessory. Dual, adjustable fans and an aluminum faceplate keep your laptop cool while hide-able rubber pads hold the laptop securely above with bottom supports allowing you to set up the laptop at an incline or flat. The LapCool 2 is completely USB powered and even features 2 storage compartments at its base, perfect for storing memory cards and cables. Easy to store, easy to carry, easy to use, the Vantec LapCool 2 is the easy choice for a laptop cooler.
- Cooling Fan/Heatsink offers better protection with maximum cooling/heating efficiency and convenience
- Features ball bearing for higher heat endurance and reduced noise emissions
- Fully compatible with standard notebooks
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Vantec Thermal Technologies |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Input Voltage | 5 V DC |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Heatsink Depth | 0.79" |
| Maximum Fan Diameter | 2.76" |
| Heatsink Width | 10.31" |
| Appearance | |
|---|---|
| Fan Material | Plastic |
| General Features | |
|---|---|
| Fan Location | Side |
| Manufacturer | Vantec Thermal Technologies |
| Fan Bearing Type | Ball Bearing |
| Fan Speed (Max) | 2600 rpm |
| Number of Fans | 2 |
| Packaging & Origin | |
|---|---|
| Package Type | Retail |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.