The ATEN CE920 USB DisplayPort HDBaseT™ 2.0 KVM Extender integrates the latest HDBaseT™ 2.0 technologies to deliver 4K video, stereo audio, USB, Ethernet, and RS-232 signals up to 100 meters using a single Cat6 / 2L-2910 Cat 6 cable. The HDBaseT™ 2.0 guarantees the most reliable transmission on the market as well as enables the long-reach capability that extends full HD 1080P signals up to 150 meters. With an easy cable installation supporting various signals, the CE920 is ideal for applications where convenient remote access is required - such as transportation control centers, medical facilities, industrial warehouses, and extended workstations.
- Supports individual 2-channel stereo audio for high-quality audio applications
- HDCP Compatible
- USB 2.0 full speed ports - ensures fast transmission speeds for peripherals
- Long Reach mode switch - switches between HDBaseT™ Standard and Long Reach modes in a snap
- HDBaseT™ Long-Reach mode up to 1080P @ 150m
- HDBaseT™ Standard mode up to 4K @ 100m (Cat 6 / 6a / 2L-2910)
- EDID Buffer for smooth power-up and the highest quality display
- Status detection and LED indication for HDBaseT™ signal transmission on remote unit
- Enhanced bit error detection and correction to resist signal interference during high-quality video transmissions
- Extends video, audio, USB, RS-232, and Ethernet signals via a single Cat6 / 6a / 2L-2910 Cat 6 cable
| Brand | |
|---|---|
| Brand | ATEN Technology |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Graphic Mode | 4K |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Connectivity Technology | Wired |
| USB Ports | |
|---|---|
| USB | Yes |
| Number of USB Ports | 4 |
| DisplayPort | |
|---|---|
| DisplayPort | Yes |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Number of Network (RJ-45) Por | 4 |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Camera / Webcam | |
|---|---|
| Maximum Video Resolution | 4096 x 2160 |
| Software & Licensing | |
|---|---|
| Number of Remote Users Suppor | 1 |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Transmitter Weight (Approxima | 1.39 lb |
| Form Factor | Rack-mountable |
| Receiver Width | 4.80" |
| Receiver Weight (Approximate) | 1.41 lb |
| Receiver Height | 1.13" |
| Receiver Depth | 7.17" |
| Transmitter Depth | 7.17" |
| Transmitter Height | 1.13" |
| Transmitter Width | 4.80" |
| General Features | |
|---|---|
| Maximum Operating Distance | 492.13 ft |
| Manufacturer | ATEN Technology, Inc |
| Number of Computers Supported | 1 |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Environmentally Friendly | Yes |













