The Valcom VSA-1020C amplified speaker assembly has been designed specifically for use with the Simplex 5100 Series Communications System when multiple transducers are required for specific areas or zones. The Valcom VSA-1020C incorporates an 8" cone speaker, an integral amplifier and a volume control in a design that allows Valcom technology to be used with any applicable baffle design. The amplifier requires a line level signal input and 24 VDC to deliver its directly coupled 1-watt output to the cone assembly. Since the amplifier is mounted at the speaker a full 1-watt signal is generated even when dealing with long line runs.
- 10 Kilo Ohm impedance extracts maximum power so you will get more output from your speakers
- Hear low subs and soaring vocals with a frequency range of sound from 70 Hz-12 kHz
- Handles up to 12 W of RMS power
- Offers great productivity with 12 kHz maximum frequency response
- -70 dB Signal to Noise Ratio (SNR) provides high-quality, dependable audio output with maximum productivity
- 98 dB sensitivity for efficient conversion of power into sound to produce adequate audio output
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Valcom |
| Audio | |
|---|---|
| Maximum Frequency Response | 12 kHz |
| Minimum Frequency Response | 70 Hz |
| Impedance | 10 Kilo Ohm |
| RMS Output Power | 12 W |
| Sensitivity | 98 dB |
| Signal to Noise Ratio (SNR) | -70 dB |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Valcom, Inc |