The VP-4124D Digital Power Supply is engineered for 20 year life for normal paging service. The VP4124D is a 4 Amp, 24 Volt regulated power supply that meets federal and state energy requirement including Energy Star Rating. The VP-4124D is UL and cUL Listed and meets VDE and FCC Class B regulations. The VP-4124D is mountable on rack/rail or wall and is easy to install
- Smaller footprint
- Regulated filtered power supply
- Wall, rack/rail mount (mounting bracket included)
- 100-240 V
- Less energy/less heat
- Barrel or wire connection
- Easy installation
- UL certified product
- Meets or exceeds industry standard
- 20 year life cycle for normal paging system
- Output voltage LED indicator
- Indoor use
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Valcom |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Input Frequency | 60 Hz |
| Input Voltage | 230 V AC |
| Output Voltage | 24 V DC |
| Output Current | 4 A |
| Output Voltage Detail | 24 V DC @ 4 A |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Wall Mount |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Valcom, Inc |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Energy Star | Yes |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.



