Desk microphone suitable for all industrial/commercial public address, and paging applications. Featuring modern styling and rugged construction, the microphone provides a push to talk bar with a sliding lock allowing it to be locked in the "ON" position. A long life switch gives years of trouble free operation and provides a contact closure for music muting when the talk bar is pressed.
- Wired connection ensures a worry-free signal quality while speaking
- With 50 Hz - 12 kHz frequency range, listen to deep lows and euphoric highs
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Valcom |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Connectivity Technology | Wired |
| Audio | |
|---|---|
| Maximum Frequency Response | 12 kHz |
| Minimum Frequency Response | 50 Hz |
| Microphone Technology | Dynamic |
| Microphone Sensitivity | -58 dB |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Valcom, Inc |
| Cables | |
|---|---|
| Cable Length | 7 ft |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.