Overview
Valcom's Signature Series™ High-Fidelity Speakers are self-amplified and designed to provide exceptional quality for clear, intelligibility for voice messages and music reproduction. These high-fidelity speakers broadcast theater quality sound throughout your organization. The loudspeakers are an attractive solution for offices, retail and hospitality environments
- High-fidelity audio quality
- Exceptional frequency response for voice and music reproduction
- White metal grille
- Built-in amplifier and volume control
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Valcom |
| Audio | |
|---|---|
| Maximum Frequency Response | 20 kHz |
| Minimum Frequency Response | 60 Hz |
| RMS Output Power | 6 W |
| Tweeter Driver Material | Silk Dome |
| Woofer Driver Material | Cone |
| Crossover Type | 1-way |
| Tweeter Driver Size | 1" |
| Woofer Driver Size | 6.50" |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | In-wall |
| Diameter | 6.5" |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Valcom, Inc |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.

