The compact design is perfect for:
- Areas With Low Ceilings Such As Light Manufacturing Or Multi-Floor Warehouse
- Low To Moderate Noise Environments
- Perfect Solutions For Gymnasiums, Prisons, Subway, Train Station, School, Drive-Thrus, Parking Garages
- Water-Proof Environments Requiring Direct Spray Down Such As Carwashes, Food Processing Plants, Operating Room s
- 4 Ways To Mount: Recessed, Adjustable Bracket (V9804 Included), Vandal-Resistant Enclosure (V-9805) And Vandal-Resistant Faceplate (V-9806)
- Available in White (W), Beige (BG), Gray (GY)
- Optional Vandal-Resistant Enclosure V-9805 / V-9806
- CE
- Featured with 1-way Wall Mountable form factor
- 600 Ohm impedance extracts maximum power so you will get more output from your speakers
- Hear every detail crisp and clear with a frequency response of 400 Hz-10 kHz
- Handles up to 1 W of RMS power
- Delivers exceptional sound with 10 kHz maximum frequency response
- Wall mount is Ideal for permanent use with added space efficiency
- Indoor speaker installation provides a reliable sound output solution with fixed mounting inside your house/office/institution/caf/restaurant
- 6.8" height for productive long-distance communication with maximum usability
- 8.3" width to allow maximum usage productivity and added dependability
- 3.30" depth to ensure dependable sound output efficiency
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Valcom |
| Audio | |
|---|---|
| Speaker Installation | Indoor |
| Maximum Frequency Response | 10 kHz |
| Minimum Frequency Response | 400 Hz |
| Impedance | 600 Ohm |
| RMS Output Power | 1 W |
| Crossover Type | 1-way |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Wall Mountable |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Valcom, Inc |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.

