Overview
The V-1015B is a 5-Watt One-Way Pendant Speaker that is the perfect choice for high quality voice paging and emergency alerts for large indoor areas. Includes a 6-foot chain for quick and easy installation.
- Great sounding speaker for large indoor areas.
- Paging, emergency alerts and tones
- One-way paging
- Indoor use only
- Multiple color options
- Quick and easy installation
- High quality audio
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Valcom |
| Audio | |
|---|---|
| Speaker Installation | Indoor |
| Maximum Frequency Response | 16 kHz |
| Minimum Frequency Response | 70 Hz |
| Impedance | 600 Ohm |
| RMS Output Power | 5 W |
| Crossover Type | 1-way |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Ceiling Mountable |
| Diameter | 5.8" |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Valcom, Inc |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.