Fashionable track style speaker that may be installed on wall or ceiling. Track speakers are a stylish answer for providing paging and background music in offices, restaurants and lobbies. The speaker utilizes a full range high fidelity 5 inch speaker and is filled with damping material to minimize vibrations. Effortless aiming of the speaker is accomplished by loosening two knobs.
- Significantly enhance the sound from your devices and drives, get immersed in sound quality
- 600 Ohm impedance extracts maximum power so you will get more output from your speakers
- Listen to deep lows and euphoric highs with a frequency range of sound from 70 Hz-16 kHz
- Handles up to 1 W of RMS power
- Delivers exceptional sound with 16 kHz maximum frequency response
- In-wall form factor allows hassle-free and easy usage with increased efficiency
- 10" width for efficient antenna power radiation to ensure optimal operation and usage
- 7" depth to ensure dependable sound output efficiency
- 8.8" diameter for reliable frequency and sound output
- 2.50 lb Weight (Approximate) for placement, carrying, and fixing considerations
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Valcom |
| Audio | |
|---|---|
| Maximum Frequency Response | 16 kHz |
| Minimum Frequency Response | 70 Hz |
| Impedance | 600 Ohm |
| RMS Output Power | 1 W |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | In-wall |
| Diameter | 8.8" |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Valcom, Inc |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.