Exceptional voice & Music reproduction. Ceiling flush mount 4" speaker assembly, complete with speaker, amplifier, built-in volume control and round grill.
- Handles up to 1 W RMS power
- Hear low notes and soaring vocals with a frequency range of sound from 95 Hz-16 kHz
- 45 Ohm impedance extracts maximum power so that you get more from your speakers
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Valcom |
| Audio | |
|---|---|
| Maximum Frequency Response | 16 kHz |
| Minimum Frequency Response | 95 Hz |
| Impedance | 45 Ohm |
| RMS Output Power | 1 W |
| Signal to Noise Ratio (SNR) | -70 dB |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Speaker Diameter | 7.50" |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Valcom, Inc |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.