Contemporary designed 45-ohm wall speaker used with talkback intercom systems. The enclosure is a thick walled, high-density polypropylene enclosure that minimizes vibrations. Utilizing the built-in hanger this speaker may be conveniently mounted on the wall. The speaker is available in black, brown, gray or white with a removable color coordinated grille.
- 45 Ohm impedance extracts maximum power so you will get more output from your speakers
- Hear low subs and soaring vocals with a frequency range of sound from 90 Hz-16 kHz
- Handles up to 5 W of RMS power
- Delivers exceptional sound with 16 kHz maximum frequency response
- Wall mount is Ideal for permanent use with added space efficiency
- 7" height for maximum coverage efficiency and feasible operation
- 10.3" width to ensure maximum usability and added power radiation feasibility
- 3.80" depth to provide reliable and optimal Speaker sound output usage
- 2.70 lb Weight (Approximate) for placement, carrying, and fixing considerations
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Valcom |
| Audio | |
|---|---|
| Maximum Frequency Response | 16 kHz |
| Minimum Frequency Response | 90 Hz |
| Impedance | 45 Ohm |
| RMS Output Power | 5 W |
| Sound Pressure Level | 93 dB |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Wall Mountable |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Valcom, Inc |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.