Coaxial Speaker assembly with speaker, amplifier and volume control mounted in 2' x 2' grille with integral backbox. Used for high fidelity music and voice reproduction. The speaker/amplifier assembly features an 8" speaker with a 3" tweeter, a steel grille with white baked enamel finish and a 6 watt high fidelity amplifier. A screw driver adjustable volume control is accessible through the perforated grille.
- Significantly enhance the sound from your devices and drives, get immersed in sound quality
- The 2-way speakers give smooth and precise production of sound to deliver an ultimate audio experience
- Hear every detail crisp and clear with a frequency response of 60 Hz-20 kHz
- Delivers reliable sound with 20 kHz maximum frequency response
- Ceiling Mountable form factor for added reliability and dependability
- 24" height for maximum coverage efficiency and feasible operation
- 24" width to allow maximum usage productivity and added dependability
- 3.75" depth to allow maximum Speaker sound output efficiency
- 5.50 lb Weight (Approximate) for placement, carrying, and fixing considerations
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Valcom |
| Audio | |
|---|---|
| Maximum Frequency Response | 20 kHz |
| Minimum Frequency Response | 60 Hz |
| Sound Pressure Level | 102 dB |
| Crossover Type | 2-way |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Ceiling Mountable |
| Appearance | |
|---|---|
| Grill Material | Steel |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Valcom, Inc |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.