Conventional style flush mount ceiling speaker used for voice paging and background music. The speaker assembly features a steel grille finished with a durable white powder epoxy paint and operates on 25 or 70 volt speaker lines.
- Significantly enhance the sound from your devices and drives, get immersed in sound quality
- 8" speaker size to better suit your specific sound output and placement requirements with reliable audio quality efficiency
- 8 Ohm impedance extracts maximum power so you will get more output from your speakers
- Hear low subs and soaring vocals with a frequency range of sound from 65 Hz-17 kHz
- Handles up to 5 W of RMS power
- Delivers exceptional sound with 17 kHz maximum frequency response
- Ceiling Mountable form factor for added reliability and dependability
- 5" width to allow maximum usage productivity and added dependability
- 3" depth to provide reliable and optimal Speaker sound output usage
- 13" diameter for reliable frequency and sound output
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Valcom |
| Audio | |
|---|---|
| Speaker Installation | Indoor |
| Maximum Frequency Response | 17 kHz |
| Minimum Frequency Response | 65 Hz |
| Impedance | 8 Ohm |
| RMS Output Power | 5 W |
| Sound Pressure Level | 95 dB |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Ceiling Mountable |
| Diameter | 13" |
| Speaker Size | 8" |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Valcom, Inc |
Valcom S-500 Indoor Speaker - 5 W RMS - White - 8 Ohm
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.

