Overview
The Valcom V-1080 FlexHorn™is a 3-Watt, self-amplified paging, compact horn designed to provide voice paging and background music. Suitable for low ceilings and areas with low to moderate noise levels. It is an ideal solution for settings such as car washes, operating rooms and food processing plants.
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Valcom |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Power Source | AC Power Cord |
| Audio | |
|---|---|
| Maximum Frequency Response | 10 kHz |
| Minimum Frequency Response | 400 Hz |
| RMS Output Power | 3 W |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Mount Type | Ceiling Mountable |
| General Features | |
|---|---|
| Durability | Vandal Resistant |
| Manufacturer | Valcom, Inc |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.



