An all-in-one 4K video conferencing solution designed to deliver exceptional audio and video quality with an ultra-high-definition image sensor and advanced tracking technology.
- CMOS moves the video conferencing camera a step ahead with unparalleled quality of pictures. Now you can video chat without having to worry about the blurry visuals.
- Distance doesn't matter. Digital zoom of the camera 5x will capture the details of the farthest of objects.
- Relish video conferencing with the integrated microphone facility
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Legrand Group |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Screen Mode | 4K |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Input Voltage | 12 V DC |
| Input Current | 2 A |
| Power Source Type | DC |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Connectivity Technology | Wired |
| HDMI Ports | |
|---|---|
| HDMI Out | Yes |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Network (RJ-45) | Yes |
| Camera / Webcam | |
|---|---|
| Digital Zoom | 5x |
| Effective Resolution | 8.5 Megapixel |
| Maximum Video Resolution | 3840 x 2160 |
| Image Sensor Type | CMOS |
| Field Of View (FOV) Angle | 110° |
| Audio | |
|---|---|
| Microphone | Yes |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Mounting Type | Bracket |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Legrand Group |
| Misc Ports | |
|---|---|
| Host Interface | USB 3.0 |
| Cables | |
|---|---|
| Cable Length | 6.56 ft |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Maximum Operating Temperature | 104°F (40°C) |
| Minimum Operating Temperature | 32°F (0°C) |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.









