The TeleTouch 27" USB Touch-Screen Multiviewer works in conjunction with the AV Bridge MatrixMIX Multipurpose AV Switcher. The touchscreen allows all presets and camera positions to be displayed and activated by touching the image itself. The multiviewer function of the AV Bridge MatrixMIX Switcher can be configured to display up to six input windows and two larger "Preview" and "Program" windows with red and green tally window borders. In addition, each camera input can have up to 12 stored "video thumbnail" preset camera shots.
- Base tilts up to 90°
- High-precision capacitive touch-screen does not respond to accidental contact with objects; requires fingertip contact
- Operator can see what the audience sees, including manual transitions
- Designed for use with the AV Bridge MatrixMIX and PCC MatrixMIX products
- Shows the video available from each source, with program and preview clearly identified
- Our largest multiview display, offering full HD resolution (1080p/60)
- Provides an intuitive visual user interface for live production environments
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Legrand Group |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Screen Size Class | 27" |
| Viewable Screen Size | 27" |
| Touchscreen Type | Capacitive |
| Maximum Resolution | 1920 x 1080 |
| Screen Mode | Full HD |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Brightness | 300 Nit |
| Color Supported | 16.7 Million Colors |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Operating Power Consumption | 60 W |
| USB Ports | |
|---|---|
| USB | Yes |
| HDMI Ports | |
|---|---|
| HDMI | Yes |
| DisplayPort | |
|---|---|
| DisplayPort | Yes |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Legrand Group |
| Video Ports | |
|---|---|
| VGA | Yes |







