OneLINK™ Digital Camera Interface | Vaddio™ OneLINK System for Sony® and Panasonic® HDMI Cameras | HDBaseT™ Video, Power and Control Extension over a Single Cat-5e or Better Cable
Part Numbers: 999-9530-000 North America, 999-9530-001 International
Vaddio's OneLINK System for Sony and Panasonic HDMI Cameras is a digital camera extension system that extends HDMI video, power, network and RS232 control on a single Cat-5e/6 cable at distances of up to 328' (100m). Without any doubt, this new OneLINK system allows for easier, simpler and faster installations. The OneLINK system sends and regulates power to the camera, provides a bidirectional control channel for Ethernet and RS-232 and transmits/receives uncompressed HDMI video up to 1080p/60 and up to 2160p/30 for the future.
The system consists of the small OneLINK EZIM (EZCamera™ Interface Module) camera interface at the camera location and the OneLINK HDMI Interface. The EZIM provides the required camera connectivity and is mounted to the underside of the included Thin Profile Wall Mount with two 6-32 x .188" black mounting screws. All the 12" (305mm) patch cables on the camera end are provided with the OneLINK system including an HDMI cable, a power cable and two Cat-5e cables for network and RS-232. The Thin Profile Wall Mount can be mounted directly to a 2- gang sized electrical box for conduit installations or directly to the dry wall with wall anchors.
From one end to the other, the OneLINK system provides system integrators with an easy to install, simple and elegant, single cable camera extension solution, which exemplifies Vaddio's main tenet; The Art of Easy.
Part Numbers: 999-9530-000 North America, 999-9530-001 International
Vaddio's OneLINK System for Sony and Panasonic HDMI Cameras is a digital camera extension system that extends HDMI video, power, network and RS232 control on a single Cat-5e/6 cable at distances of up to 328' (100m). Without any doubt, this new OneLINK system allows for easier, simpler and faster installations. The OneLINK system sends and regulates power to the camera, provides a bidirectional control channel for Ethernet and RS-232 and transmits/receives uncompressed HDMI video up to 1080p/60 and up to 2160p/30 for the future.
The system consists of the small OneLINK EZIM (EZCamera™ Interface Module) camera interface at the camera location and the OneLINK HDMI Interface. The EZIM provides the required camera connectivity and is mounted to the underside of the included Thin Profile Wall Mount with two 6-32 x .188" black mounting screws. All the 12" (305mm) patch cables on the camera end are provided with the OneLINK system including an HDMI cable, a power cable and two Cat-5e cables for network and RS-232. The Thin Profile Wall Mount can be mounted directly to a 2- gang sized electrical box for conduit installations or directly to the dry wall with wall anchors.
From one end to the other, the OneLINK system provides system integrators with an easy to install, simple and elegant, single cable camera extension solution, which exemplifies Vaddio's main tenet; The Art of Easy.
- Compatible with legacy RoboSHOT HDMI and other HDMI cameras
- Available in system configurations with Vaddio cameras; kits available for use with Polycom and Cisco codecs and HDMI cameras
- Passes uncompressed HDMI® video up to 2160p/29.97
- Administrative control via web interface; passes web, Telnet, and RS-232 serial control to connected devices
- Extends camera installation distance up to 328 ft. (100 m) using Cat-6 cable; 230 ft (70 m) using Cat-5e
- Quick, clutter-free camera installation - power, control, video, and network connectivity over single cable
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Legrand Group |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Graphics Modes | 4K |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Connectivity Technology | Wired |
| HDMI Ports | |
|---|---|
| HDMI Out | Yes |
| HDMI In | Yes |
| Number of HDMI Outputs | 1 |
| Number of HDMI Inputs | 1 |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Number of Network (RJ-45) Por | 2 |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Camera / Webcam | |
|---|---|
| Maximum Video Resolution | 3840 x 2160 |
| Input Devices | |
|---|---|
| Number of Input Devices Suppo | 1 |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Transmitter Weight (Approxima | 8.85 oz |
| Form Factor | Wall Mountable |
| Receiver Width | 8.38" |
| Receiver Weight (Approximate) | 1.55 lb |
| Receiver Height | 1.72" |
| Receiver Depth | 6" |
| Transmitter Depth | 1.24" |
| Transmitter Height | 3.86" |
| Transmitter Width | 4.31" |
| General Features | |
|---|---|
| Number of Output Devices Supp | 1 |
| Maximum Operating Distance | 328.08 ft |
| Supported Video Modes | 2160p |
| Manufacturer | Legrand Group |
| Printer/Scanner/Fax Specs | |
|---|---|
| Media Type Supported | Twisted Pair |
| Cables | |
|---|---|
| Twisted Pair Cable Standard | Category 6 |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.







