Simplify installations by viewing all your Vaddio products across a deployment on one screen with the simple click of a button. The Vaddio Deployment Tool enables you to select devices from the network, choose an action like rebooting the device, unmute the audio, or updating firmware and voilà! - remote troubleshooting success. You can even conduct mass firmware updates on hundreds of devices all at once, which saves you a lot of time.
Compatible with Vaddio's HDBaseT cameras, this OneLINK kit provides more freedom of choice for camera selection and equipment placement.
- Compatible with Vaddio HDBaseT cameras
- Available in system configurations with Vaddio cameras; kits available for use with Polycom and Cisco codecs and HDMI cameras
- Bidirectional control via Ethernet and RS-232
- Passes uncompressed HDMI® video up to 2160p/29.97
- Extends camera installation distance up to 100 m (328 ft.) using Cat-6 cable; 230 ft (70 m) using Cat-5e
- Simple, fast, clutter-free camera installation - power, control, video, and network connectivity over a single cable
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Legrand Group |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Graphics Modes | 4K |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Connectivity Technology | Wired |
| HDMI Ports | |
|---|---|
| HDMI Out | Yes |
| Number of HDMI Outputs | 1 |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Number of Network (RJ-45) Por | 2 |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Standalone |
| Receiver Width | 8.38" |
| Receiver Weight (Approximate) | 1.54 lb |
| Receiver Height | 1.72" |
| Receiver Depth | 6" |
| General Features | |
|---|---|
| Number of Output Devices Supp | 1 |
| Maximum Operating Distance | 27.33 ft |
| Supported Video Modes | 2160p |
| Manufacturer | Legrand Group |
| Printer/Scanner/Fax Specs | |
|---|---|
| Media Type Supported | Twisted Pair |
| Cables | |
|---|---|
| Twisted Pair Cable Standard | Category 6 |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| TAA Compliant | Yes |







