- Increases the strength of a weak electrical signal without affecting other characteristics
- Hear your music in crisp detail with 20 kHz maximum frequency
- Showcases 2 audio channels with 40 W RMS output power
- Establishes a rapid connection with USB-compatible devices
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Legrand Group |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Input Voltage | 18 V DC |
| Operating Power Consumption | 40 W |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Ethernet | Yes |
| USB Ports | |
|---|---|
| USB | Yes |
| Number of USB Ports | 1 |
| Audio Ports | |
|---|---|
| Number Of Audio Inputs | 1 |
| Audio | |
|---|---|
| Maximum Frequency Response | 20 kHz |
| Minimum Frequency Response | 20 Hz |
| RMS Output Power | 40 W |
| Audio Channels | 2 |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Legrand Group |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| TAA Compliant | Yes |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.



