An adaptable video distribution and extension solution that converts an HDMI signal to EasyIP or EasyIP to HDMI, allowing HDMI content sources and third-party cameras to play in the EasyIP ecosystem. This two-in-one device is designed to offer a simple way to add features and functionality to your EasyIP environments. The EasyIP Tx/Rx is a powerful addition for video distribution in conferencing, live presentations, and digital signage applications.
- Converts HDMI signals to EasyIP for flexible distribution to EasyIP endpoints OR receives EasyIP signals and converts to HDMI for local viewing
- PoE+ power and compact design enable discreet installation behind displays, under tables, or in AV racks
- Dante, analog, and EasyIP audio routing options
- Intuitive web interface for easy configuration and routing of video and audio streams
- Auto-switching functionality for convenient transitions between different AV sources
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Legrand Group |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Connectivity Technology | Wired |
| HDMI Ports | |
|---|---|
| HDMI Out | Yes |
| HDMI In | Yes |
| Number of HDMI Outputs | 1 |
| Number of HDMI Inputs | 1 |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Number of Network (RJ-45) Por | 1 |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Transmitter Weight (Approxima | 1.60 lb |
| Form Factor | Rack-mountable |
| Receiver Width | 5.83" |
| Receiver Weight (Approximate) | 1.60 lb |
| Receiver Height | 1.27" |
| Receiver Depth | 4.43" |
| Transmitter Depth | 4.43" |
| Transmitter Height | 1.27" |
| Transmitter Width | 5.83" |
| General Features | |
|---|---|
| Supported Video Modes | 1080p |
| Manufacturer | Legrand Group |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| TAA Compliant | Yes |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.









