The Vaddio ceiling speakers accurately reproduce audio from presentations and conference calls and are optimized so voices sound clear and natural. The 2-way speaker is built with a specially designed coaxially mounted cone tweeter and a high-performance 4" metalized cone woofer with a rubber driver surround for long-lasting use.
The flush-mounting speakers can be installed in the ceiling or wall and come with a lightweight ceiling tile brace. The air-sealed steel enclosure features a recessed cable cavity and a removable phoenix-style plug. Removing the magnetic, neutral white metal grille reveals convenient baffle-located screws to secure the swivel-out mounting tabs.
- Listen to your favorite music and enjoy great sound with optimal audio output and maximum playback efficiency
- The 2-way speakers give smooth and precise production of sound to deliver an ultimate audio experience
- 4" speaker size to better suit your specific sound output and placement requirements with reliable audio quality efficiency
- The 8 Ohm impedance keeps the speakers at optimal sound brilliance levels
- Handles up to 40 W of RMS power
- 4" woofer driver size allows better stereo imaging with maximum sound feasibility
- Ceiling Mountable form factor for your convenience and simplicity of usage
- 6" height for maximum coverage efficiency and feasible operation
- 5.10 lb Weight (Approximate) for placement, carrying, and fixing considerations
- Conference Room application/usage for maximum sound output productivity with convenience and ease
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Legrand Group |
| Audio | |
|---|---|
| Impedance | 8 Ohm |
| RMS Output Power | 40 W |
| Tweeter Driver Material | Cone |
| Crossover Type | 2-way |
| Woofer Driver Size | 4" |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | In-wall |
| Speaker Size | 4" |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Legrand Group |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| TAA Compliant | Yes |









