Benefit from digital enterprise freedom instead of local USB dependency! The utnserver ProMAX is suitable for all operating systems and provides all kinds of USB devices over a network. A true all-rounder that works according to the "Plug & Play" principle: Simply include it in the network, connect USB devices and access all devices network-wide.
MAXimum performance
A device of the high-end class. As the first UTN server, the ProMAX has an NBase-T network connection and scores with its performance all along the line.
MAXimum speed
Highspeed has a new name. Benefit from a maximum data throughput of up to 190 MB per second.
MAXimum compatibility
Versatile. The utnserver ProMAX is suitable for all common operating systems. A total of three future-proof USB 3.0 SuperSpeed ports, which are both Type-C and Type-A compatible, are at your disposal.
MAXimum security
Security first. All USB communication is fully encrypted via a direct point-to-point connection, protecting your USB devices from unauthorized access.
- Extremely high data throughput of up to 190 MB/s in multi-gigabit networks
- More performance and high-speed connection thanks to NBase-T network connection
- Future-proof USB 3.0 SuperSpeed ports
- 1 x USB 3.0 SuperSpeed type C
- 3 x USB 3.0 SuperSpeed type A
- Automatic device detection
- Extended data protection with RDX backup
- Protection against unauthorised access of USB devices thanks to direct and encrypted point-to-point connection via network
- Encrypted connection via LAN, VPN, VLAN and Internet
- Turn off individual USB ports to prevent unauthorized use or data tampering and reduce power consumption
| Brand | |
|---|---|
| Brand | SEH Technology |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Input Voltage Range | 100V AC to 240V AC |
| Input Voltage | 230 V AC |
| Power Consumption | 15 W |
| USB Ports | |
|---|---|
| USB | Yes |
| Number of USB Ports | 4 |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Number of Network (RJ-45) Por | 1 |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Desktop |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | SEH Technology, Inc |
| Printer/Scanner/Fax Specs | |
|---|---|
| Media Type Supported | Twisted Pair |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Environmentally Friendly | Yes |