MAGNEE Power is a universal magnetic powerbank. The battery capacity is 10,000mAh and it is equipped with a 4.5A USB-A output and a 3.0A USB-C input/output. The center of the battery supports wireless charging at up to 15W and magnetizes to Magsafe® compatible phones or using the included self-adhesive magnet. The LCD digital screen will allow you to check the charging status and the integrated aluminum foot will allow you to use the battery as an ergonomic support.
- Delivers a long lasting charge with the capacity of 10000 mAh
- 5 V DC battery ensures a steady and constant electric supply to the device
- Energy efficient and ensures minimal self-energy consumption
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Urban Factory |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Battery Capacity | 10000 mAh |
| Battery Energy | 37 Wh |
| Input Voltage | 12 V |
| Output Voltage | 12 V DC |
| Output Current | 1.50 A |
| USB Ports | |
|---|---|
| Number of USB Ports | 2 |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Urban Factory |
Urban Factory Magnee Power: 10 000 mAh Magnetic Power Bank - For Smartphone - 10000 mAh - 4.50 A, 3 A, 1.67 A, 2.22 A, 2 A, 1.50 A - 5 V DC, 9 V DC, 12 V DC Output - 5 V, 9 V, 12 V Input - 2 x USB - Coral
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.













