The Peerless-AV® Universal Flat/Tilt Wall Mounts combine ease of installation with viewing flexibility. With T4X4, a low-profile design positions the TV just 1.27" (32mm) from the wall. The Hook-and-Hang™ system offers easy, one-person installation of the TV. The Easy-Glide™ adaptors hook onto the wall plate for a quick, simple, and secure installation. Achieve perfect positioning of the TV with the side-to-side adjustment after installation. The +7° of tilt allows quick adjustment of the viewing angle.
- Universal mount fits TVs with mounting patterns up to 400 x 400mm (15.75" W x 15.75" H)
- Low-profile design positions the TV 1.27" (32mm) from the wall
- Side-to-side adjustment allows for perfect TV positioning
- Mounts to wood studs and concrete
- Installation hardware included
- Design is UL listed and tested to four times stated load capacity
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Peerless Industries |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Maximum Screen Size Supported | 50" |
| Minimum Screen Size Supported | 32" |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Maximum Load Capacity | 88 lb |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Mount Profile | Low Profile |
| Form Factor | Wall Mountable |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| Mounting Pattern | 400 x 400 |
| Mount Surface | Concrete |
| Maximum Adjustable Depth | 3.61" |
| Minimum Adjustable Depth | 1.27" |
| Maximum Tilt Angle | 7° |
| Appearance | |
|---|---|
| Mount Function | Wall Mount |
| Finishing | Fused Epoxy |
| General Features | |
|---|---|
| Mount Pattern | Universal |
| Durability | Scratch Resistant |
| Manufacturer | Peerless Industries, Inc |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| UL Listed | Yes |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Product Name | Universal Flat/Tilt Wall Mount For 32" To 50"+ Displays |
| Assembly Required | Yes |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.



