Power cords for all occasions
Get rid of that confusing "black power cord mess." Unirise's line of multi-colored power cables can help you identify devices with or without redundant power. And by using exact lengths, these cables take up less space in your cabinet. Designed speci!cally for data center and lab
environments, Unirise power cables are all UL certi!ed, RoHS compliant and rated to 250V. Whether using as a replacement for overused cables or a new installation, Unirise's power cables feature a fully molded design that provides maximum durability and guaranteed long life.
- For exceptional quality, upright compatibility and reliability use this standard power cord
- IEC 60320 C19 first end connector type for maximum connection productivity and efficiency
- IEC 60320 C20 second end connector type for convenient usage with added dependability
- Delivers 250 V AC to ensure that a device is always ready to use
- Charge your device anytime with the powerful and portable cord
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Unirise USA |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Current Rating | 20 A |
| Voltage Rating | 250 V AC |
| General Features | |
|---|---|
| Frequency | 50 Hz |
| Manufacturer | Unirise USA, LLC |
| Cables | |
|---|---|
| Cord Length | 1 ft |
| First End Connector Type | IEC 60320 C19 |
| First End Connector Detail | 1 x IEC 60320 C19 |
| Second End Connector Type | IEC 60320 C20 |
| Second End Connector Detail | 1 x IEC 60320 C20 |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Environmentally Friendly | Yes |

