These high end data center rated power cords are soft, flexible cables that are resistant to kinking and take up less space in your cabinet. Designed specifically for data center and lab environments, Unirise power cables are all UL certified, RoHS compliant and rated to 250V.
- Standard Power Cord allows you to effectively utilize most of the space available with maximum dependability
- IEC 60320 C19 first end connector type for maximum connection productivity and efficiency
- IEC 60320 C20 second end connector type for a secure, worry-free operation
- 12 gauge to ensure maximum dependability and optimal performance
- Delivers 250 V AC to ensure that a device is always ready to use
- Helps you keep your device charged, up and running
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Unirise USA |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Current Rating | 20 A |
| Voltage Rating | 250 V AC |
| General Features | |
|---|---|
| Frequency | 50 Hz |
| Manufacturer | Unirise USA, LLC |
| Cables | |
|---|---|
| Cord Length | 4 ft |
| First End Connector Type | IEC 60320 C19 |
| First End Connector Detail | 1 x IEC 60320 C19 |
| Second End Connector Type | IEC 60320 C20 |
| Second End Connector Detail | 1 x IEC 60320 C20 |
| Gauge | 12 |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Environmentally Friendly | Yes |
Unirise High End Data Center Rated Power Cord - For Rack - 12 Gauge - 250 V AC / 20 A - Black - 4 ft Cord Length - IEC 60320 C19 / IEC 60320 C20 - 1
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.