These high end data center rated power cords are soft, flexible cables that are resistant to kinking and take up less space in your cabinet. Designed specifically for data center and lab environments, Unirise power cables are all UL certified, RoHS compliant and rated to 250V.
- This standard power cord provides splendid performance and clear connectivity
- IEC 60320 C13 first end connector type for reliable data transfer and enhanced connectivity and optimal performance
- IEC 60320 C14 second end connector type for maximum usability with added reliability
- 18 gauge to ensure maximum productivity with added feasibility
- Safely power your device with 250 V AC cord
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Unirise USA |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Current Rating | 10 A |
| Voltage Rating | 250 V AC |
| General Features | |
|---|---|
| Frequency | 50 Hz |
| Manufacturer | Unirise USA, LLC |
| Cables | |
|---|---|
| Cord Length | 2 ft |
| First End Connector Type | IEC 60320 C13 |
| First End Connector Detail | IEC 60320 C13 Female |
| Second End Connector Type | IEC 60320 C14 |
| Gauge | 18 |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Environmentally Friendly | Yes |
Unirise High End Data Center Rated Power Cord - 18 Gauge - 250 V AC / 10 A - Black - 2 ft Cord Length - IEC 60320 C13 / IEC 60320 C14
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.

