These high end data center rated power cords are soft, flexible cables that are resistant to kinking and take up less space in your cabinet. Designed specifically for data center and lab environments, Unirise power cables are all UL certified, RoHS compliant and rated to 250V.
- This standard power cord provides splendid performance and clear connectivity
- IEC 60320 C19 first end connector type for maximum connection productivity and efficiency
- IEC 60320 C20 second end connector type for convenient usage with added dependability
- 12 gauge to ensure maximum productivity with added feasibility
- Safely power your device with 250 V AC cord
- Charge your device anytime with the powerful and portable cord
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Unirise USA |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Current Rating | 20 A |
| Voltage Rating | 250 V AC |
| General Features | |
|---|---|
| Frequency | 50 Hz |
| Manufacturer | Unirise USA, LLC |
| Cables | |
|---|---|
| Cord Length | 5 ft |
| First End Connector Type | IEC 60320 C19 |
| First End Connector Detail | 1 x IEC 60320 C19 |
| Second End Connector Type | IEC 60320 C20 |
| Second End Connector Detail | 1 x IEC 60320 C20 |
| Gauge | 12 |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Environmentally Friendly | Yes |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.