These high end data center rated power cords are soft, flexible cables that are resistant to kinking and take up less space in your cabinet. Designed specifically for data center and lab environments, Unirise power cables are all UL certified, RoHS compliant and rated to 250V.
- Powers your devices with ease by conveniently connecting to available power outlets
- IEC 60320 C13 first end connector type for maximum connection productivity and efficiency
- IEC 60320 C14 second end connector type for convenient usage with added dependability
- 18 gauge to ensure maximum productivity with added feasibility
- With 250 V AC cord, never run out of power and keep your device operational at all times
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Unirise USA |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Current Rating | 10 A |
| Voltage Rating | 250 V AC |
| General Features | |
|---|---|
| Frequency | 50 Hz |
| Manufacturer | Unirise USA, LLC |
| Cables | |
|---|---|
| Cord Length | 4 ft |
| First End Connector Type | IEC 60320 C13 |
| First End Connector Detail | IEC 60320 C13 Female |
| Second End Connector Type | IEC 60320 C14 |
| Gauge | 18 |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Environmentally Friendly | Yes |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.

