Get rid of that confusing "black power cord mess." Unirise line of color cables can help identify devices with or without redundant power. And by using exact lengths, these soft, flexible cables are resistant to kinking and take up less space in your cabinet. Designed specifically for high end data center and lab environments, Unirise power cables are all UL certified, RoHS compliant and rated to 250V.
- Powers your devices with ease by conveniently connecting to available power outlets
- IEC 60320 C13 first end connector type offers dependable connectivity for maximum usability
- IEC 60320 C14 second end connector type for convenient usage with added dependability
- 18 gauge to ensure maximum usability and reliable power flow
- With 250 V AC cord, never run out of power and keep your device operational at all times
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Unirise USA |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Current Rating | 10 A |
| Voltage Rating | 250 V AC |
| General Features | |
|---|---|
| Frequency | 50 Hz |
| Manufacturer | Unirise USA, LLC |
| Cables | |
|---|---|
| Cord Length | 6 ft |
| First End Connector Type | IEC 60320 C13 |
| First End Connector Detail | IEC 60320 C13 Female |
| Second End Connector Type | IEC 60320 C14 |
| Gauge | 18 |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Environmentally Friendly | Yes |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.