ClearFit Cat6 Snagless Patch Cables
Unirise's ClearFit line of Certified Category 6 cables are low profile, and offer a unique snagless and easy to release design that makes crowded patch panel installations a snap. ClearFit is tested to exceed 550MHz and easily handles bandwidth intensive applications. Plugs are staggered and plated with 50 microns of gold per contact. In addition, they are TAA compliant and individually bagged, tested and guaranteed for a lifetime.
- Experience a simpler way to connect devices with the entire business network
- Features Category 6 cable type to better accommodate your precise requirements with maximum productivity
- Network Device device supported for your convenience and better usability
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Unirise USA |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Current Rating | 10 A |
| Voltage Rating | 110 V AC |
| Appearance | |
|---|---|
| Boot Type | Snagless |
| General Features | |
|---|---|
| Frequency | 60 Hz |
| Manufacturer | Unirise USA, LLC |
| Cables | |
|---|---|
| Conductor | Copper |
| Cable Length | 20 ft |
| Cable Type | Category 6 |
| Cable Characteristic | Patch Cable |
| Connector Type on First End | RJ-45 Network - Male |
| First End Connector Type | NEMA 5-15P |
| First End Connector Detail | 1 x NEMA 5-15P |
| Connector on First End Details | 1 x RJ-45 Network - Male |
| Connector Type on Second End | RJ-45 Network - Male |
| Second End Connector Type | IEC 60320 C13 |
| Second End Connector Detail | 1 x IEC 60320 C13 |
| Contact Plating | Gold |
| Jacket Material | Polyvinyl Chloride (PVC) |
| Jacket Type | UltraFlex |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Environmentally Friendly | Yes |
| Packaging & Origin | |
|---|---|
| Packing | Bagged |
Unirise ClearFit Cat.6 UTP Patch Network Cable - 20 ft Category 6 Network Cable for Network Device - First End: 1 x RJ-45 Network - Male - Second End: 1 x RJ-45 Network - Male - Patch Cable - Gold Plated Contact - Gray
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.

