ClearFit Cat6 Snagless Patch Cables
Unirise's ClearFit line of Certified Category 6 cables are low profile, and offer a unique snagless and easy to release design that makes crowded patch panel installations a snap. ClearFit is tested to exceed 550MHz and easily handles bandwidth intensive applications. Plugs are staggered and plated with 50 microns of gold per contact. In addition, they are TAA compliant and individually bagged, tested and guaranteed for a lifetime.
- Network cable provides secure access to networked data, ensuring swift and dependable connectivity for consistent system performance
- Features Category 6 cable type engineered for stable performance and optimized connectivity across multiple supported devices
- Fully compatible with network devices, offering seamless integration for reliable performance
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Unirise USA |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Current Rating | 10 A |
| Voltage Rating | 230 V AC |
| Appearance | |
|---|---|
| Boot Type | Snagless |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Unirise USA, LLC |
| Cables | |
|---|---|
| Conductor | Copper |
| Cable Length | 6" |
| Cable Type | Category 6 |
| Cable Characteristic | Patch Cable |
| Connector Type on First End | RJ-45 Network - Male |
| First End Connector Type | IEC 60320 C15 |
| First End Connector Detail | 3-pin IEC 60320 C15 Female |
| Connector on First End Details | 1 x RJ-45 Network - Male |
| Connector Type on Second End | RJ-45 Network - Male |
| Second End Connector Type | SEV 1011 |
| Second End Connector Detail | 3-pin SEV 1011 Male |
| Contact Plating | Gold |
| Jacket Material | Polyvinyl Chloride (PVC) |
| Jacket Type | UltraFlex |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Environmentally Friendly | Yes |
| Packaging & Origin | |
|---|---|
| Packing | Bagged |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.