True Wireless High-End Surround Sound System | 7.1.4 Cinematic Home Theater with 360° Spatial Sound | Freedom to Place Anywhere in Your Space
Wireless Main Bar: Streamlined design, no messy cables.
Wireless Rear Speakers: Immersive surround sound, effortlessly connected.
Wireless Subwoofer: Powerful bass, placed anywhere with ease.
4 Up-firing Speakers & 2 Side-firing Speakers
Precise Sound Reproduction in Horizontal and Vertical Dimensions
Dolby Atmos & SurroundX
Beyond Dolby Atmos, Ultimea SurroundX enriches surround sound with enhanced detail, authenticity, and precise positioning, faithfully reproducing audio at high sampling rates and bit depths.
740W Peak Power & 12 Drivers | 8" Wireless Big Subwoofer | 4K HDR Pass-through
Achieves a truly cinematic audiovisual feast
Ultra-slim Design
Tailored for Chic Contemporary Living Spaces.
2 Wireless Up-firing Rear Speakersfor True Surround Sound
Make sure to plug in the separate power cord
Speaker stands not included
Upgraded Multifunctional Remote Control
Volume/Power Control via HDMI CEC
6 Equalizer Modes to Elevate Your Soundscape | In the Best Way Possible
Continuously striving to meet consumer demands, Ultimea utilizes Dolby Atmos and explores innovative approaches to deliver high-quality surround sound. SurroundX is developed to optimize audio for a more immersive and detailed sound experience.
HDMI IN x 2 / HDMI eARC | Power Source and Wiring Setup
Recommend Room Size: 430-900ft²/ 40-85m²
- Top 7.1.4 Channel Dolby Atmos Soundbar
- True Wireless System - Say Goodbye to Miles of Cables
- 4 High Performance Up-firing Speakers
- 740W Peak Power
- Upgrade to an 8" Wireless Subwoofer
- HDMI IN x 2 / HDMI eARC
| Brand | |
|---|---|
| Brand | ULTIMEA |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Power Source | Power Adapter |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Bluetooth | Yes |
| Connectivity Technology | Wired & Wireless |
| USB Ports | |
|---|---|
| USB | Yes |
| HDMI Ports | |
|---|---|
| HDMI | Yes |
| Number of HDMI Outputs | 1 |
| Number of HDMI Inputs | 2 |
| Audio Ports | |
|---|---|
| Digital Optical Input | Yes |
| Auxiliary Input | Yes |
| Audio | |
|---|---|
| Wireless Speaker(s) | Yes |
| Speaker Configuration | 7.1.4 |
| Sound System | Surround Sound |
| Subwoofer Type | Active |
| Maximum Frequency Response | 18 kHz |
| Minimum Frequency Response | 30 Hz |
| RMS Output Power | 740 W |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Mount Type | Wall Mountable |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | ULTIMEA |



















