- Admire each phrase and feel the roar of deep bass with the U4120 5.1.2 Sound Bar Speaker
- 5.1.2 speaker configuration for dependable, high-quality sound with maximum productivity
- Experience breathtaking sound from movies, music, podcasts, games wirelessly from any of your Bluetooth enabled device while working at your desk or relaxing in your couch
- Features an active subwoofer for booming & powerful tones
- Wirelessly stream audio from any smartphone or tablet with Bluetooth and appreciate the fantastic sound
- USB allows quick transmission of data at a higher rate for your convenience
| Brand | |
|---|---|
| Brand | ULTIMEA |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Power Source | Power Supply |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Bluetooth | Yes |
| Connectivity Technology | Wired & Wireless |
| USB Ports | |
|---|---|
| USB | Yes |
| HDMI Ports | |
|---|---|
| HDMI | Yes |
| Audio Ports | |
|---|---|
| Digital Optical Input | Yes |
| Auxiliary Input | Yes |
| Audio | |
|---|---|
| Wireless Speaker(s) | Yes |
| Speaker Configuration | 5.1.2 |
| Sound System | Surround Sound |
| Subwoofer Type | Active |
| Maximum Frequency Response | 18 kHz |
| Minimum Frequency Response | 35 Hz |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Mount Type | Stand Mountable |
| Subwoofer Height | 15.20" |
| Subwoofer Width | 12.40" |
| Subwoofer Depth | 7.50" |
| Subwoofer Weight (Approximate) | 10.80 lb |
| Appearance | |
|---|---|
| Placement | Desktop |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | ULTIMEA |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.







