ULTIMEA Apollo S60
4.1 CH Dolby Atmos Detachable Soundbar with Subwoofer
5 Poweful Drivers
Adopt aerospace-grade magnets and a composite diaphragm for sensitive, clear, and distinct sound.
Extra Bass, Bigger Sensations
Make the Sound Right. Make You Sound Tight.
Surprisingly Powerful Sound
The 4.1 multi-channel detachable Dolby Atmos soundbar offers you an enveloping audio experience.
Explore the Expansive and Dynamic 4.1 CH Soundstage
Experience crystal-clear and stunning sound with four 2.25" full range drivers and a powerful 5.25" bass driver.
Powerful Bass, Adjustable Strength
Experience both powerful and adjustable bass strength, complemented by a 5.25" wired subwoofer, for a customized audio sensation.
Unchain Your Setup. Embrace Freedom | Split Desktop Placement
Unique 7° tilt design enriches the soundstage with exclusive details.
- Desktop Placement
- Wall Mount
- L/R Wall Mount
- L/R Desktop
Wireless Connection | Extra Bass, Bigger Sensations
Make the Sound Right. Make You Sound Tight.
Extra Bass, Bigger Sensations
Make the Sound Right. Make You Sound Tight.
Recommend TV Sizes | Setup Like a Breeze | Power Source and Wiring Setup
Recommend Room Size: 110-220ft²/ 10-20m²
- Dolby Atmos 4.1 Channel
- L/R Placement
- DSP Technology
- BsssMX Technology
- Bass Level Adjustable
- 5 Powerful Speakers
- 5.25" Wired Subwoofer
- Bluetooth 5.3
- HDMI ARC
- OPT
- AUX
- USB
- EQ Modes: Movie, Music, Game
| Brand | |
|---|---|
| Brand | ULTIMEA |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Power Source | Power Supply |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Bluetooth | Yes |
| Connectivity Technology | Wired & Wireless |
| USB Ports | |
|---|---|
| USB | Yes |
| HDMI Ports | |
|---|---|
| HDMI | Yes |
| Audio Ports | |
|---|---|
| Digital Optical Input | Yes |
| Auxiliary Input | Yes |
| Audio | |
|---|---|
| Wireless Speaker(s) | Yes |
| Speaker Configuration | 4.1 |
| Sound System | Dolby Atmos |
| Subwoofer Type | Active |
| Maximum Frequency Response | 18 kHz |
| Minimum Frequency Response | 45 Hz |
| RMS Output Power | 280 W |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Mount Type | Wall Mountable |
| Subwoofer Height | 10.60" |
| Subwoofer Width | 6.10" |
| Subwoofer Depth | 2.80" |
| Subwoofer Weight (Approximate) | 6.20 lb |
| Appearance | |
|---|---|
| Placement | Desktop |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | ULTIMEA |















