Ruggedized, fanless 10 GbE UniFi Cloud Gateway delivering 350W of total system power for high-density PoE deployments, with advanced routing capabilities and microSD storage for full UniFi application support.
- Experience high-performance and reliable wireless connectivity to the Internet and other offices
- Optimize the performance of business networks with the 10 Gigabit Ethernet connectivity
- Electrical power and data are transmitted using a single cable to devices such as Access Points, IP cameras or IP phones
- Uses ISM Band to connect your computers, wireless printers, game consoles, and other Wi-Fi devices for a smooth network experience
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Ubiquiti Inc. |
| CPU / Processor | |
|---|---|
| Processor Type | Cortex A73 |
| Processor Core | Quad-core (4 Core) |
| Processor Speed | 2.20 GHz |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| Standard Memory | 3 GB |
| Storage | |
|---|---|
| Storage Media | MicroSD |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Total Wireless Transmission S | 550.40 MB/s |
| Broadband Transmission Techno | Ethernet |
| Wi-Fi Generation | Wi-Fi 7 |
| MU-MIMO Technology | Yes |
| ISM Band | Yes |
| ISM Maximum Frequency | 2.40 GHz |
| UNII Band | Yes |
| UNII Maximum Frequency | 5 GHz |
| VPN Supported | Yes |
| Network Band | Dual Band |
| Number of Bandwidth Streams | 4 |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Number of Network (RJ-45) Por | 4 |
| Number of Broadband (RJ-45) P | 1 |
| Total Number of Network Ports | 5 |
| PoE (RJ-45) Port | Yes |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Rack-mountable |
| Security | |
|---|---|
| Firewall Type | NAT |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Ubiquiti Inc. |
| Expansion Slots | |
|---|---|
| Total Number of Expansion Slots | 1 |
| Expansion Slot Type | Expansion Slot |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.

