- For remote surveillance needs, this network camera is best suited
- Up to 2560 x 2560 resolution for surveillance in real-time
- CMOS sensor is cheaper as compare to CCD and consumes less power while producing better HD videos
- DC power source type for your network camera better reliance and maximum energy dependability
- Wall mount is cost-effective, reusable, and long-lasting
- White Balance feature for better reliance and usability
- Wired connectivity technology helps you always stay connected to your network camera for maximum productivity
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Ubiquiti Inc. |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Color Supported | Color |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Input Voltage | 5 V DC |
| Maximum Power Consumption | 2.50 W |
| Power Source Type | DC |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Connectivity Technology | Wired |
| Camera / Webcam | |
|---|---|
| Field of View | H: 180° , D: 180° , V: 180° |
| Effective Camera Resolution | 12 Megapixel |
| Maximum Video Resolution | 2560 x 2560 |
| Image Sensor Type | CMOS |
| Maximum Frame Rate | 20 fps |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Diameter | 0.9" |
| Mount Type | Flush Mount |
| General Features | |
|---|---|
| AI-powered | Yes |
| Remote Management | Yes |
| Durability | Weather Proof |
| Indoor/Outdoor | Indoor |
| Video Formats | H.264 |
| Manufacturer | Ubiquiti Inc. |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Minimum Operating Humidity (N | 10% |
| Maximum Operating Humidity (N | 90% |
| Maximum Operating Temperature | 104°F (40°C) |
| Minimum Operating Temperature | -4°F (-20°C) |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.

